Falfestményeinkből

A 2022/2023-as nevelési évben a következő tevékenységeket végeztük:

  • Ősszel:

    Betakarítottuk a termést, amit a tízóraikhoz, uzsonnákhoz elfogyasztottunk.

    A cukkiniból süteményt sütöttünk.

    Az óvodakertből az elszáradt növényi részeket a komposztálóba elhelyeztük, a talajmunkákat elvégeztük, és betakartuk avarral télre.
  • Tavasszal:

    A talajtakaró leveleket leszedtük az ágyásról és a komposztba tettük. A tavaszi talajmunkákat elvégeztük. Kialakítottuk az ágyásokat, melyekbe elvetettük a zöldségmagokat.

    Mindezt a gyerekek segítségével végeztük el.

    A kikelő növényeket folyamatosan öntöztük, gondoztuk. Az ágyásokból a gyomnövényeket eltávolítottuk.

    A kora tavaszi zöldségekből az étkezéseknél fogyasztottunk (hónapos retek, saláta, zöldhagyma).

    Tavasz elején paradicsomot szaporítottunk magról, a kikelő kis növényeket, amikor elérték a megfelelő fejlettségi szintet, kipalántáztuk.

    A veteményesünket folyamatosan gondoztuk, locsoltuk, gyomláltuk.

    A borsótermés nagyon sikeres volt. A gyerekek örömmel szedték le a hüvelyeket, és fejtették ki saját maguk részére fogyasztásra.

Pozitívumok az első év tapasztalatai alapján:

A gyerekek örömmel vesznek részt a tevékenységekben. Könnyen motiválhatóan, szívesen tevékenykednek az óvodakertben. A megtermelt zöldségeket jóízűen elfogyasztják. Büszkeséggel tölti el őket, hogy az ő kezük munkája is benne van a megtermelt és elfogyasztott zöldségfélékben. Nagyobb kedvvel fogyasztják, kóstolják meg azokat, még ha nem is fogyasztották esetleg eddig őket. Sikerélményünk, hogy beneveztünk a „Legszebb konyhakert” országos pályázat városi versenyére, melyen közösségi kategóriában II. helyezést értünk el. Jutalmunk oklevél és 10.000,-Ft értékű vásárlási utalvány volt, melyet az óvodakert fejlesztésére költöttünk.

Nehézség:

Az időjárás viszontagságai nagyban befolyásolják a termés mennyiségét, minőségét egyaránt. Az előző nyár nagyon száraz, meleg volt, sok növény kiégett. Kártevők is nagy számban fordultak elő a veteményesben, melyeket bio módszerekkel próbáltunk ritkítani.

Terveink:

Virágoskertet szeretnénk létesíteni, valamint fűszer és gyógynövény kiskertet szeretnénk létrehozni.  Többféle zöldséggel szeretnénk bővíteni a veteményest, hogy a gyerekek megismerkedjenek minél több fajtájukkal, megkóstolják azokat az étkezések során. Telepíteni szeretnénk még málna és szeder töveket, valamint még gyümölcsfákat is.